Konec bolavým zádům v těhotenství

Těhotné ženy velmi často trpí na bolesti zad. Nenajde se snad žádná výjimka mezi těhulemi, která by si na tupou bolest nestěžovala. Bolesti zad prostě potkají téměř každou nastávající maminku. Některé se s nimi potýkají již od prvopočátku těhotenství, jiné bolesti chytnou těsně před porodem.

Proč záda v těhotenství bolí?
·         Za bolesti mohou hormonální změny.
·         Bolest může způsobit váhový přírůstek.
·         Mění se těžiště těla.
·         Zvětšuje se křivka páteře.
·         Povolí vazivo a svaly.
·         Klouby se stávají více nestabilní.

Bolest může nastávající maminky doprovázet až 24 hodin denně, což je dost nepotěšující představa. Záda bolí v každé pozici, takže nemůžete sedět, ležet ani stát. Bolestem v těhotenství lze ale snadno předejít. A my vám teď poradíme jak.

·         Plavání – Voda nadlehčuje a zároveň z vás smívá veškerou zátěž, ať už psychickou, tak i tu fyzickou. Proto je plavání ideálním řešením pro těhotné. Záda ve vodě přestanou bolet a vy ucítíte úlevu.

·         Správné držení těla – Pohovět si od zátěži rostoucího bříška chce asi každá těhotná žena. Pokud ale nestojíte vzpřímeně, zkracují se vám svaly, které později zapříčiní velké bolesti okolo bederní páteře. Na správné držení těla si v těhotenství myslete, a vždy, když se přistihnete při špatném postoji, narovnejte se.

·         Těhotenská jóga – Uvolňovací cviky pomůžou každé nastávající mamince, neboť posílí především ty části těla, které v těhotenství nejvíce trpí. Je to způsob, jak si jemně a účinně protáhnout zádové svalstvo a posílit bederní část zad.

·         Návštěva fyzioterapeuta – Ten vám jemnou technikou provede masáž, která uvolní záda, krk i pánev.

·         Polštářek či tenisák – Polštářky různých velikostí, měkké pěnové míčky, tenisák nebo srolovaný ručník je skvělým pomocníkem. Podložte si bedra a získejte tak okamžitou úlevu od bolesti zad.

Vyzkoušet můžete také koupel v teplé vaně nebo masáž od partnera. Zkuste si najít způsob, který vám od bolesti zad nejlépe pomůže, a vy se tak budete o to více z těhotenství těšit.