Chudí lidé se často stylizují do role oběti. Viní ze svého neúspěchu všechny kolem sebe – vládu, zaměstnavatele nebo ekonomickou situaci. O své finanční situaci rozhodujete jen vy sami. Stát a vláda bohatství nevytváří, ani vám je nezajistí. Bohatství si můžete vytvořit jen vy sami. Pokud se podle toho nezařídíte, nic se nezmění.
Bohatí vědí, že kormidlo drží oni. Chudí se jen nechají vézt a správu svých příjmů nechávají na někom jiném. To nejlepší, co můžete udělat pro hladovějící a chudé je, že se mezi ně nezařadíte. Prodávat, podnikat, pracovat, tvořit je mnohem lepší, než být chudým.
Mnoho lidí s nízkými příjmy prosází polovinu výplaty v loterii a doufá, že jednoho dne vyhrají milióny. Bohatí nikdy nesázejí. Nečekají, že jim bohatství jen tak spadne do klína.
Možná se vám také stává, že se začnete litovat a důvody svého nedostatku hledat všude kolem, jen ne v sobě. Řekněte tomuto uvažování stop. Za svůj úspěch či neúspěch zodpovídáte vy sami. Důvody svých nezdarů hledejte u sebe. Začněte si pravidelně sepisovat seznam transakcí, které se nevyvedly, proveďte analýzu, identifikujte chyby a rizika. Proč jsem už tři měsíce v mínusu? Nevzniklo to nakupováním zbytečností? Nebylo by rozumnější ukládat něco na spořicí účet, investovat do podílových fondů? Obraťte se na finančního poradce.
Naříkáním a sebelítostí ještě nikdo nezbohatl. Jen tím zbytečně ztrácíte energii, topíte se v depresi, můžete onemocnět. Zbytek peněz pak utratíte za léčbu. Lidé kolem vás mají svých starostí a problémů dost. Svým negativismem je odpuzujete. Zůstanete nejen bez peněz, ale také nemocní a sami.
Vystupte z role oběti. Místo naříkání a stěžování se zaměřte na to, co můžete změnit a co udělat pro zlepšení své finanční situace. Pak se můžete vědomě vydat na cestu k bohatství.