Národní park Skadarské jezero


Černá hora skutečně nabízí nádhernou přírodu, a pokud cestujete touto zemí, ať už autem nebo autobusem, je skutečně škoda vynechat některá místa. Nádherné hornaté vnitrozemí se střídá s krásnými plážemi, které měří přes 70 km, jsou písčité i oblázkové s pozvolným vstupem do vody. Na jihu vyhlášená starobylá města Budva, Cetinje, Bečiči, a nejjižnější Ulcinj, ostrov Sveti Nikola, pláže Mogren I a II, spojené skalním tunelem. Ve vnitrozemí nesmíte vynechat kaňon řeky Tary, který je druhý nejhlubší na světě (po kaňonu řeky Colorado), klášter Morača, horské letovisko Žabljak, atd. Opravdu, jen pár dní vám nestačí k tomu, abyste poznali některé tyto přírodní skvosty. Mezi ně patří i NP Skadarské jezero.
skadarské jezero
Samotné Skadarské jezero je největší na Balkánském poloostrově, je 43 km dlouhé a až 14 km široké. Napájí ho okolo 50 aktivních pramenů z jeho krasového dna. Dvě třetiny jezera leží na území Černé Hory, zbytek patří Albánii. V roce 1983 byla oblast vyhlášena národním parkem a je také jednou z největších ptačích rezervací v Evropě, žije zde přes 270 druhů ptáků. Tento park patří k nejnavštěvovanějším v Černé Hoře a lze si předem objednat průvodce, který vás po celé oblasti  provede.
zřícenina na ostrově
Žije zde přes 30 druhů ryb, můžete si zde i sami zarybařit, pokud si zakoupíte jednodenní rybářský lístek. Nejoblíbenější rybou je kapr a ouklej, typický pro černohorskou kuchyni. Roční výlov ryb představuje milion kilo ryb.
Populárníje pěší turistika, je zde asi 10 značených turistických stezek a podrobnou turistickou mapu lze koupit u vstupu do parku. U vstupu je také možnost objednat si pronájem kol, nebo projížďky po jezeře na tradičních dřevěných loďkách, nebo na kajaku.
skadarské jezero a černá hora
Na jezeře je asi 50 ostrovů a ostrůvků. Například na jednom z nich je zřícenina bývalého vězení pro neplavce. Říká se, že toto vězení zrušili, když se jeden z vězňů naučil plavat a utekl.
Najdete zde také jednu z největších vinic v této části Evropy, nachází se asi 20 minut od parku, je vhodné tyto dvě oblasti při návštěvě spojit.
Na březích je celá řada kostelů, klášterů, hradů a pevností. Většina z nich je spojena s historií černohorských bojů za svobodu. Z některých bohužel zůstaly jen trosky, ale i tak se vyplatí je navštívit, jako celý tento nádherný park.