Vlastnosti a ctnosti kamenných dlažeb a obkladu

Pečlivě zvažte svůj dlouhodobý záměr – pokud sázíte na časté výměny podlahové krytiny a vyhovuje vám změna, bude pro vás vhodnou volbou koberec v běžné metráži. Vhodným výběrem barvy a vzorku (nebo zcela bez vzorku) máte možnost po několika letech koberec vyměnit za nový a tím oživit celý prostor a obléci jej do jiného kabátu.

moderní kuchyně

Jiní situace nastává u krytin, u nichž se rozhodujete pro stabilitu a funkčnost po dobu desítek let. Tam je rozhodující pevnost, životnost, odolnost vůči trvalému dynamickému zatížení, snadná údržba a samozřejmě vzhled. Na něm obzvlášť záleží, neboť sázíte na konzervativní, tradiční přístup, jaký byl typický pro interiéry hradů a zámků. A právě zde je prostor pro kamenný obklad v interiéru https://www.stoneexpert.cz/kamenny-obklad-vnitrni/ či kamennou dlažbu.

kamenný obklad v kavárně

Snadno se ladí s okolním prostředím – obrovskou výhodou všech stavebních prvků z přírodního kamene je soulad s dalšími materiály, především přírodního původu. Kamenný obklad a dlažba nepůsobí rušivě u bílé malby na klasické vápenné omítce, hodí se k sádrokartonu, malba může být v pastelových barvách (lépe kontrastujících v jiném barevném odstínu). Kámen dobře vypadá u nábytku z masivu v různém pojetí (starožitnosti, moderní styl, výrobky z palet, retro styl, rustikal). S kamenem snadno vyladíte vzhled žaluzií, rolet, závěsů či záclon, svítidel a obrazů. A konečně se ke kamenným obkladům i dlažbám velmi dobře hodí jakékoli pokojové kvetoucí či nekvetoucí rostliny.

Tepelná vodivost – když naši předkové stavěli domy z kamene, bylo to výhodné i kvůli delšímu udržení tepla v objektu. Spotřebovali méně paliva, než kdyby šlo o cihlové zdivo. Kámen totiž dobře absorbuje teplo a postupně jej ze sebe vyzařuje, a této vlastnosti se využívá zejména u kamenných dlažeb v souvislosti s vytápěním. Máte-li v plánu realizovat topení v podlaze, kámen je dobrá volba.