Většina z nás spí na molitanu

Doba vycpaných slamníků obilnými nebo travními stvoly je nenávratně pryč. S takovými matracemi se dnes můžete setkat pouze v muzeích, skanzenech a na nostalgických seancích vyznavačů retro stylu. Ulehnout do postele tedy znamená spát na molitanu. Zní to možná poněkud nevábně, ale v zásadě jsou téměř všechny druhy pružných matrací vyráběny z polyuretanové hmoty, jejíž český obchodní název molitan se ujal již na počátku 60. let minulého století.
plyšáček na matraci
Ano, můžete namítat, že ještě existují materiály speciální, např. výtažky ze sóji s vysokým podílem sojového lecitinu, anebo kokosová vlákna či syntetický a přírodní kaučuk, případně pružinové matrace, ale jednoznačnou převahu tvoří právě zmiňovaný polyuretan. A ten se dodává na trh buď jako klasická PUR pěna, anebo stejnou technologií produkovaná HR (studená pěna), jež se liší výchozí surovinou a výrobní recepturou.
pruhovaná matrace

Kusové nebo sendvičové, s potahem a bez potahu

Proč spíme na molitanu? Jde totiž o materiál s minimálními výrobními náklady, snadno dostupný, a v široké škále pevnosti, tuhosti a ohebnosti. A trh s tímto specifickým polymerem je opravdu pestrý, takže pokud vám nečiní potíže brouzdat po Internetu, snadno se dopracujete k optimální variantě, jak kvalitativní, tak i cenové .
Některé e-shopy umožňují nakupovat tyto výrobky s výraznou slevou, zvláště pokud jde o jednotlivé kusy desek bez potahu. Některým lidem vyhovuje matrace jednodílná, jiní preferují sendvičové a profilované. Jistou možností je také poskládat si vlastní vrstvu z několika tenkých plátů v závislosti na tuhosti a objemovém odporu (objemové hmotnosti) pěny. Za dobrou volbu lze považovat horní vrstvu z velmi komfortní tzv. líné pěny o tloušťce např. 5 cm, přičemž spodní vrstvy tvoří pěna studená ve stupních tuhosti od 1 do 5.

Stupně tuhosti

Výrobci je udávají v pěti variantách, kdy číslo znamená potřebnou sílu vyvinutou ke stlačení materiálu o 40 procent, tedy v zásadě jde o simulaci stlačení pěny při ulehnutí na postel. Nejměkčí výrobek má tuhost 30, označuje se stupněm 1, přičemž nejtvrdší matrace s tuhostí 50 je označována za velmi tvrdou. Mezistupně jsou odstupňovány hodnotami 35, 38 a 45.