Stavba betonového a gabionového plotu

Betonové a gabionové ploty čítají několik výhod. Chrání vaši zahradu a dům před silným větrem, poskytují vám soukromí, znemožní vstup cizích osob na váš pozemek a také dobře vypadají. Postavit betonový plot je velice jednoduché. Plot je totiž dokonalá stavebnice. S výběrem plotu si raději nechte poradit od profesionálů, kteří vám na základě daných rozměrů spočítají, kolik materiálu budete potřebovat. Velkou škálu betonových plotů Plzeň vám nabídne například firma Ploty a brány MPC.

stěna z betonu

Pojďme se podívat, jak jednoduše lze postavit betonový plot. Nejdříve je potřeba vykopat základ pro založení betonových sloupků. Otvory by měly být hluboké asi 80 cm a od sebe je dělejte podle šířky panelů. Panely jsou nejčastěji dvoumetrové, takže i v této délce byste měli mít připravené otvory pro sloupky. Následně je třeba betonový sloupek řádně zabetonovat a počkat, až beto vytvrdne. Teď už přichází na řadu montáž betonových desek. Ty se vkládají do betonových sloupků. V betonových panelech jsou vyfrézované přesné drážky, takže panely budou do sloupků perfektně pasovat. Druhou možností je průběžné betonování sloupků a průběžné vkládání betonových panelů. Nakonec se plot ukončí speciálními sloupky, které z boční strany nemají drážky pro vložení dalších betonových desek.

gabionový plot

Stejně tak si můžete svépomocí zhotovit gabionový plot. Ten potřebuje kvalitní betonový základ, který by měl být široký podle uvažované šířky plotu. Do betonového základu také nezapomeňte namontovat opěrné sloupky, které zabrání sesouvání výplně. Betonový základ ukončete řadou ztraceného bednění a pečlivě jej podélně i vodorovně srovnejte. Na základ pak přijde dno gabionového koše a k němu se postupně přidávají boční sítě, které se zpevňují ocelovými táhly. Nyní můžete začít sypat kamení, přičemž si dejte pozor na prázdná místa. Výplň také můžete skládat a vytvářet tak skvěle vypadající mozaiku.

No není to jednoduché?