Solární sušička ovoce a zeleniny

          Už nemusíte sahat po domácí elektrické sušiče a přidělávat si tak ještě větší horko než v tomto letním období panuje. Vyrobte si solární sušičku a nechte sluníčko, ať vysuší ovoce nebo zeleninu samo. Je to jednoduché zařízení, které zvládne každý šikovný člověk nebo domácí kutil.

   sušený citron
      
Na výrobu solární sušičky budete potřebovat takovíto materiál. Na konstrukci je dobrá klasická laťovka nebo překližka. Aby se dobře absorbovala sluneční energie vyberte vhodný, odolný černý materiál. Na to, abyste měly, kam ovoce do sušičky naskládat požijte jemné pletivo nebo síťovinu napnutou v dřevěných rámech.

          Princip sušičky je takový, že se skládá z šikmé části kryté průhledným plastem.  Ta má dole malé otvory. Vzduch nasávaný z venku se v sušičce ohřívá a stoupá vzhůru do části, kde máte naskládané ovoce. V horní části sušičky jsou zase výstupní otvory, kterými odchází horký vzduch pryč. Díky spodním a horním otvorům, které jsou důležité pro usušení ovoce, dochází k neustálé regulaci teplého vzduchu a sušička tak pracuje jak ta elektrická.
jablečné křížaly

          Tato domácí výroba ekologické sušičky má hlavní výhodu a to, že nepotřebuje elektrickou energii. Můžete ji proto používat kdekoli, nepotřebuje nic jiného než sluneční záření a šetříte s ní i životní prostředí.

          Sušičku si můžete vyrobit v mnoha obměnách a velikostech. Nemusíte se držet jedné velikosti, pokud máte větší sklizeň a sušičku potřebujete využít častěji a na větší množství ovoce nebo zeleniny. Pro větší sušičky je lepší opatřit je v přední části kolečky pro lepší manipulaci s ní. Budete muset několikrát za den popojíždět a nastavovat ji slunci. S kolečky to půjde mnohem snáz.

          V dnešní době se kreativitě meze nekladou. Solární sušička je tak další novinkou za pár korun, domácí výroby a šetření životního prostředí.