Kdo šetří, má za tři

Peníze a jejich šetření je nekonečné a nevyčerpatelné téma. Každý má svůj recept a svůj názor, někdo tohle vůbec neřeší. Samozřejmě, co člověk, to zaručená rada a způsob, jak se k věci postavit. Náš vztah k penězům tedy i k hospodaření s nimi si však již neseme ze svého útlého dětství. Ano, kapesné…
mince u prasátka
Každý to měl jinak, v podstatě jsme ale všichni již od mala dostávali od rodičů nějaké peníze, se kterými jsme se postupně učili nějakým způsobem hospodařit. Někomu se dařilo ušetřit, někdo dal přednost koupi nové hračky nebo nějaké sladkosti. Jen si chce dobře vzpomenout, kdo z nás měl v pokladničce stále nějakou minci a kdo prosil rodiče o výpůjčku. A jak to vypadá s našimi financemi dnes, není to náhodou nějak podobně?
Dnes se však na rozdíl od bezstarostných dětských let, potýkáme se skutečnými problémy a točí se okolo nás sumy, o nichž se nám ani ve snu nezdálo.
zavřená peněženka
Výplata, splátka hypotéky, spoření pro děti, účty za elektřinu, pojištění domácnosti, vyúčtování za teplo, koupi nové pračky, úhrada školy v přírodě a tak dále. Někdo dokáže i přesto peníze dobře investovat nebo uložit na spoření či spořicí účet, někdo ne. Samozřejmě je to také odvislé od finanční situace každého člověka, od výše jeho příjmů, výdajů a tak dále. Mnohdy však máme nějaké peníze navíc, ale rezervu si netvoříme. Třeba nevíme, jak, nebo to nepovažujeme za důležité. Může však nastat situace, kdy vzniknou nenadálé výdaje, nebo se sníží či zcela zanikne náš příjem a pak by se určitě každá našetřená koruna hodila.
počítání na kalkulačce
Pokud v oblasti svých financí tápete, nebo aktuálně řešíte nějaký problém, mohou vám s tímto pomoci finanční poradci. Ti zanalyzují příjmy a výdaje a pokusí se najít způsob, jak nějakou rezervu tvořit, i kdyby jen po malých částkách. Vyhodnotí také zbytečné platby nebo nevýhodné investice a poradí, jak hospodařit efektivněji.  Pak se třeba podaří ušetřit na novou sedačku, auto nebo dovolenou. Případně, v situaci, kdy naopak peněz nezbývá, lze některé výdaje dočasně omezit a peníze mohou být využity v rámci rodinného rozpočtu účelněji.