Netradiční školní výlety aneb jak unavit bandu puberťáků

Když jsem jako třídní učitelka poprvé stanula před třicetihlavým stádem šesťáků, kladla jsem si otázku, jak si děti získat a jak je dostat na svou stranu. Byla jsem mladá, nezkušená učitelka s minimem praxe, nervozita mnou cloumala, ale řekla jsem si, proč svého mládí nevyužít ve svůj prospěch? Proč dětem nenabídnout něco, s čím se u zkušených kolegyň žáci nesetkají? Přišla jsem tedy s nabídkou netradičního výletu, který jsem s dětmi chtěla absolvovat místo vánočních trhů na Staroměstském náměstí. Od té doby mi děti zobaly z ruky. Tak tedy, jaké jsou možnosti? Praha jich nabízí nepřeberné množství.
hodiny na staroměstském náměstí
Jestliže je třídní kolektiv sportovně nastavený, určitě se dětem zavděčíte návštěvou laser game. Nabízí to totiž řadu výhod:
–          Budete za frajerku– je třeba si přiznat, že „Staromák“ děti prostě netáhne
–          Aktivně se dětem nemusíte věnovata v klidu si můžete užít volné chvíle u kávy, na kterou se jistě těšíte od rána.
–          Stmelujete třídní kolektiv– společný zážitek plný srandy a smíchu utuží kolektiv víc než dvouhodinové preventivní programy
–          Rozvíjíte v žácích týmového ducha
–          Na zpáteční cestě do školy budete mít od dětí svatý klid, poněvadž budou tak vyřízení, že v dopravním prostředku budou rádi, když si najdou volné místo k sezení
děvče na trampolině
Obdobné výhody nabízejí i další, pro děti jistě atraktivní, možnosti, jak strávit se svou třídou nevšední zážitek. Velmi oblíbenými činnostmi mezi dětmi jsou airsoft a paintball, v současné době jsou taktéž využívány tzv. jump arény, kde se děti mají možnost vyřádit na spoustě trampolín. Zde to však vyžaduje nemalé množství odvahy ze strany pedagoga, neboť jistá míra rizika úrazu zde hrozí (zejména pokud se do trampolín pustí extrémně nešikovné nebo naopak extrémně odvážné děti, které se nebojí kaskadérských kousků).
Existují však i zážitky, kde se dá kombinovat sport s dalšími aspekty, které jako učitelé chceme u dětí rozvíjet. Ideálním příkladem je například návštěva TepFaktoru. Jedná se o týmovou hru spočívající v plnění úkolů v honbě za „pokladem“. Zde děti mají možnost prověřit si svou sílu, mrštnost, logické uvažování a důvtip. To vše v až pětičlenném kolektivu, v rámci něhož jsou nuceni učit se spolupráci, neboť pokud úkol nesplní jeden, nesplní ho tedy celý tým.
hráč paintballu
Pokud však vaše třída neholduje sportu, je možné využít v současné době tzv. únikové hry – kolektiv několika lidí je zavřen do místnosti, ze které se během určitého časového limitu musí dostat ven. To vše za pomocí indicií, jež hráči mají k dispozici. Každá úniková hra je tematicky zaměřena.
V dnešní době je nabízena řada programů pro školní skupiny, stačí si jen vybrat. Neváhejte však dát prostor pro vyjádření dětem, určitě se vám to vrátí i s úroky.