Regenerační tabletová sůl změkčuje vodu v bazénu

Možná si dokážete vybavit reklamní slogan, jaký je „vodní kámen prevít, a jak se postaral o likvidaci pračky“. Prevít je nejen na povrchu topné spirály v pračce, ale v mnoha dalších domácích spotřebičích, bazény nevyjímaje. Kámen je pouze slangový výraz pro rozpuštěné minerální ionty ve vodě, tvořené převážně vápníkem a hořčíkem.

no bazénu

Obsah minerálů určuje tvrdost vody a pro kuchyňské účely je ideální střední tvrdost. Vápenité a hořečnaté ionty totiž potřebujeme pro regeneraci a výstavbu buněčných tkání, ovšem v určité koncentraci nejsou žádoucí pro běžný provoz bazénů. Způsobují zákal a problémy v technických zařízeních, jako je filtrace, tepelná čerpadla, solární ohřevy a další.

Regulace množství minerálů, jinými slovy změkčení tvrdosti, se provádí tzv. regenerační solí. Neměli bychom ji však zaměňovat se solí mořskou, používanou pro jiné účely:

Dva druhy soli v bazénech

Regenerační tabletová sůl – jsou to speciální tablety, jimiž se doplňuje katexový změkčovač s obsahem pryskyřice. Sůl zde vytváří funkci výměny iontů, dochází k reakci, kdy se záporné ionty hořčíku a vápníku vyměňují za ionty sodíku a následně se vyplavují do odpadového potrubí. Tímto způsobem lze změkčit vodu i v celém domě, je-li tvrdost nadlimitní. V České republice se to týká bohužel mnoha obcí a měst, zvláště s vápencovým podložím, např. v oblastech Českého či Moravského krasu.

okraj bazénu

Chemicky čistá mořská sůl do solinátoru – pro provoz bazénů se někdy využívá i téměř chemicky čistý chlorid sodný. Přidává se do zařízení, kde se solný roztok rozkládá na dvou elektrodách na ionty chlóru a sodíku, přičemž právě chlór má desinfekční schopnost likvidovat nežádoucí choroboplodné zárodky. Je to sice „chlorová chemie“, ale mnohem šetrnější k pokožce a vhodná i pro alergiky. Sůl do solinátoru tedy vodu nezměkčuje, ale pouze chemicky desinfikuje.