Na čem posloucháte hudbu?

Jste-li starší ročník jako já, tak kolem padesátky, tak si jistě vzpomenete, jakým způsobem jste v době svého mládí poslouchali hudbu. Bylo to jen rádio?

Já začínala na klasických vinylových gramodeskách. SP deska, kde se vlezla jen jedna skladba na každou stranu, nebo LP deska, kde bylo těch skladeb 8-10 na každé straně. SP a LP se musely přehrávat každá jinou rychlostí otáček a po každém dohrání jedné strany jste museli vstát a buď ji otočit nebo si pustit skladby znovu.

gramofon

Pak přišla doba magnetofonů, a to jak kazetových, tak kotoučových. Výhoda kotoučových byla v délce záznamu a kazetových, že jste vzali kazeťák, plnou kapsu baterek a mohli jste jít poslouchat oblíbené kazety někam ven. Od kazeťáků byl už jen krůček k walkmanům, což byl maličký kazeťáček a poslouchali jste přes sluchátka. Přiznávám se, že od této doby už mám sluchátka téměř přirostlé k hlavě https://www.novinky.cz/veda-skoly/449380-mivate-z-hudby-husi-kuzi-mozna-mate-zvlastni-mozek.html

Přišly CéDé-čka, DVD, MP3 a řada dalších vymožeností, ale co se nestalo? Největší a nejznámější kapely začaly opět vydávat vinylové gramofonové desky, v limitovaných edicích, a málokdy se stane, že by vinylové desky nevyprodali během pár dní. Skalní fanoušci je sbírají jako trofeje, ale rozhodně se na ně jen nekoukají, ale poslouchají je.

Hudbu ale dnes většinou nekupujeme na fyzických nosičích. Mnoho hudby stahujeme přímo z internetu, a nejen k poslechu, ale jako videa. Jak stáhnout youtube video stahujvidea.cz dnes ví každý školák.

kazety

Hudba je příjemným společníkem a každý má rád něco jiného, ať posloucháte dechovku, heavy metal nebo Beethovena, vždy vám hudba zlepší náladu a nezřídka nás roztančí. A není nic veselejšího než potkat na ulici někoho se sluchátky na uších, který si nevědomky zpívá nebo píská, či poskakuje do rytmu toho, co zrovna poslouchá.

A co vy? Kupujete nebo stahujete hudbu a na čem ji posloucháte? Vinyl, CD, DVD nebo MP3 přehrávač?