Budoucnost vývoje i výroby

Vývoj i výroba se přesouvají do počítačových modelů, kde lze simulovat chování a vlastnosti výrobku, materiálů i provedení. Simulace ale nejsou vždy stoprocentní a mnohdy se stane, že finální výrobek nesplní očekávání, která jsou na něj kladena. Častým postupem je proto výroby prototypu, který slouží jako testovací vzorek a na kterém lze testovat pevnost materiálů i chování v různých situacích. 3D tisk na zakázku 3d-tiskni je nejčastější volbou pro realizaci modelu a lze díky němu dosáhnout přesného zobrazení včetně všech vlastností. Vlastní tiskárna přitom není nutností a na trhu se pohybuje mnoho firem, které se soustředí na výrobu jak prototypů, tak i finálních produktů.

animace 3d tisk

Drobné doplňky i sériová výroba

Většina výroby se v dnešní době soustředí do Číny, kde jsou obrovské továrny takřka na cokoliv. Závislost na Číně ale spoustě firem nevyhovuje a snaží se proto výrobu stáhnout zpět do České republiky. Jen málokterá továrna ale dokáže splnit očekávání a často se tak zasekne celý proces již v zárodku. S příchodem moderních postupů se ale tento trend mění a 3D tisk umožňuje stále více firmám vyrábět alespoň část produktů u tuzemských firem.

3D tisk

Nemusí se přitom jednat o celý produkt, ale i klidně jen o části, které se následně montují dohromady. Skruže, díly nebo těsnění navíc mohou sloužit i při výstavbě domů, opravě různých potrubí nebo při nejrůznějších řemeslech. Výroba na zakázku se proto stává více flexibilní a umožňuje firmám reagovat na konkrétní poptávky i bez nutnosti obrovských investic do továren a strojů. V případě pravidelných zakázek je pak možné, pořídit si vlastní technické řešení a zbavit se závislosti na třetích stranách. Vlastní tiskárna navíc sníží i výrobní náklady a během krátkého času se vynaložená investice zaplatí. Lze potom vyrábět takřka cokoliv a jediným omezení je fantazie a schopnosti modelování ve speciálním softwaru.