Ať se nám to líbí, nebo ne, v současnosti naprostá většina dospělé populace splácí minimálně jednu půjčku. A mnoho dalších se o nějakou chystá požádat. A je to jen pochopitelné, vzhledem k tomu, že mnoha lidem díky současné epidemii koronaviru povážlivě klesly příjmy.
Samozřejmě banky a jiné finanční instituce jsou si moc dobře vědomy, že se jedná o dlouhodobě velmi populární produkt, na kterém mohou hodně vydělat. Není tedy divu, že nabízí spoustu nejrůznějších druhů a typů, ze kterých si potenciální žadatel může vybrat.
Jedním z těch méně známých, avšak stále relativně oblíbených, jsou půjčky se zástavou nemovitosti. Princip jejich fungování je jednoduchý: žadatel zde nepotřebuje ručitele, ani nemusí dokládat výši svého příjmu. Namísto toho dá jako záruku toho, že bude skutečně splácet dle domluveného kalendáře, nemovitost, jejímž je výhradním vlastníkem.
Nejčastěji se jedná o dům, kde bydlí, avšak je možné použít i chatu nebo chalupu. Avšak vždy platí, že pokud nebudeme splácet, přijdeme o něj. A zde je spatřována velká nevýhoda tohoto typu úvěru: žadatel může poměrně snadno přijít o střechu nad hlavou.
Vzhledem k vysoké ceně nemovitostí je jasné, že si tento typ berou především lidé, kteří potřebují skutečně velkou částku peněz. Jistě, je možné půjčit si i menší obnos, avšak pak hodnota, kterou dáme v zástavu, nebude ani zdaleka odpovídat půjčené částce.
Zde také leží důvod, proč není tento typ až tak oblíbený a proč mu lidé nedůvěřují. I díky médiím, která často ukazují případy podvodných firem, které z lidí tímto způsobem lákají peníze, se bojí, že podmínky budou nastaveny tak, že je nedokáží splnit, a o svůj domov přijdou.
To je samozřejmě možné, avšak je nutné říci, že i tyto firmy se musí držet litery zákona, což v tomto případě znamená, že vše musí být jasně uvedeno ve smlouvě. Rozhodně se tedy vyplatí si ji před podpisem přečíst. Jen tak budeme mít jistotu, že vše bude skutečně tak, jak nám slibovali.