Cestování a jeho dopady na životní prostředí

Možná je to způsobeno honbou za ideální fotkou na Instagram a možná jen touhou po poznání nových míst. Cestování se jako takové rozvíjí a lidé se dostávají i do míst, která byla ještě před pár lety lidmi nedotčená.  Výsledkem tohoto pohybu obyvatel nejsou pouze krásné fotografie z dovolené a plno zážitků a vzpomínek, ale i globální dopady, které již nejsou tak pozitivní.
jedoucí rikša
Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že svou návštěvou odlehlých míst a jiných kontinentů, zanechávají v těchto místech stopu a tato místa svou návštěvou mění.
Přesun člověka z bodu A do bodu B stojí spoustu energie a vyprodukuje také spousty energie. Pokud se jedná o přepravu letadlem nebo vlastním automobilem, vyprodukuje se velké množství oxidu uhličitého. Jednoho ze skleníkových plynů, který má neblahé dopady na globální oteplování. To znamená, že nadměrné přepravování osob na planetě zmnohonásobuje produkci tohoto plynu.
letadlo pod sluncem
Co bychom měli tedy udělat, pokud chceme objevovat nová místa, ale zároveň chceme šetřit životní prostředí? V prvé řadě se nad svým dopadem na zemi, kam pojedeme zamyslet. Doporučuje se cestovat do zemí, které jsou vzdáleny od vašeho domova více než 700 km alespoň na 8 dní. U zemí, které jsou vzdáleny více jak 2000 km si dovolenou protáhnout minimálně na 14 dní. V cílové destinaci potom využívat místní hromadnou dopravu nebo dopravní prostředky jako je kolo či koloběžka. Nejhorší, co z hlediska dopadu na životní prostředí můžete udělat, že si půjčíte osobní automobil, který opět bude produkovat oxid uhličitý.
Nejde pouze o jev při cestování do jiných zemí, jedná se i o pohyb v rámci tuzemska. Proto je dobré využívat například vlakové dopravy nebo jízdy na kole i doma například cestou do práce.
oranžová kola
Pokud se dostanete do cílové destinace, můžete i svým chování přispět životnímu prostředí. Na hotelu si nechte vyměnit ručník pouze pokud je to opravdu potřeba. Zamyslete se nad tím, jak dlouho používáte doma jeden ručník. Není přece potřeba jej měnit každý den. Nepoužívejte jednorázové plastové nádobí. Plastovou láhev na vodu napusťte opětovně. Při sprchování šetřete s vodou, sprchujte se jako doma. A pokud plánujete výlety do přírody, samozřejmostí je, že odpadky si odnesete sebou.